هر زمان که لازم باشد گریس از قسمتی پاک شود به حلال گریس احتیاج پیدا خواهید کرد. پاک کردن گریس به دلیل ساختار ژلاتینی که دارد بسیار دشوار است. به همین دلیل برای پاک کردن گریس از سطوح مختلف باید از انواع حلال گریس استفاده کرد. در ادامه با معرفی انواع حلال گریس همراه ما باشید.

مختصری درباره مفهوم گریس

گریس به ماده ای جامد یا نیمه جامد گفته می شود که  مناسب روانکاری قطعات مهمی هستند. با استفاده از گریس (روانکاری قطعات) از مشکلاتی بسیاری جلوگیری می شود. برای مثال گریس به حفظ قطعه در برابر فشار و ضربه های قوی کمک می کند. اما ممکن است در شرایطی خاص نیاز به پاک کردن گریس باشد که کار را سخت خواهد کرد. در ادامه برای آسان کردن روش پاکسازی گریس به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

حلال گریس چیست؟

حلال گریس یک پاک کننده قوی برای گریس صنعتی به حساب می آید. به طور کلی گریس از روغن مشتق شده، روغن مصنوعی، چربی حیوانات، نفت نیز بوجود می آید. به همین دلیل پاکسازی گریس با استفاده از صابون یا آب کار بسیار دشواری است. اما  حلال گریس پاکسازی را برای شما بسیار آسان خواهد کرد. برای خرید بهترین گریس و کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع حلال گریس صنعتی می توانید به سایت روانکار ماهان مراجعه کنید. 

نکات مهم و تاثیر گذار در پاک کردن گریس

یکی از نکات مهم و تاثیر گذار در پاک کردن گریس این است که بدانید برای پاکسازی آن باید از حلال گریس استفاده کنید. اگر لباس شما به گریس آغشته شده و قصد پاک کردن آن را دارید باید سعی کنید در همان لحظات اولی که گریس بر روی لباس شما ریخته به فکر پاکسازی آن باشید. چرا که با گذشت زمان پاک کردن گریس از روی لباس بسیار دشوار تر خواهد شد. در ادامه به نحوه پاک کردن گریس از روی لباس خواهیم پرداخت.

نحوه پاک کردن گریس از روی لباس

برای پاک کردن گریس از روی لباس ابتدا باید سریع عمل کنید. به این معنی که گریس برای مدت زمان طولانی بر روی لباس شما نماند. سپس باید ابتدا با استفاده از یک دستمال تمیز اضافات روغن را از سطح مورد نظر به خوبی پاک کنید. پاک کردن اضافات گریس از روی لباس باعث می شود که دیگر قسمت ها به این مواد آغشته نشوند.  سپس برای تمیز کردن قسمتی که دچار لک شده باید از پودر بچه استفاده کنید. اگر پودر بچه در دسترس ندارید می توانید از موادی مانند: آرد ذرت، نمک یا آرد های دیگر استفاده کنید. 

نحوه شستشو لباس آغشته به گریس:

سپس باید یک ربع الی نیم ساعت به لباس زمان دهید و بعد از گذشت این زمان لازم است که پودر بچه را از لباس جدا کنید. برای جدا کردن پودر بچه می توانید از یک دستمال یا حوله کمک بگیرید. این کار باعث می شود پودر بچه آغشته شده به روغن به دیگر بخش های لباس شما آسیبی وارد نکند. سپس لازم است لباس را به تنهایی با استفاده از ماشین لباسشویی بشوییم. بعد از گذراندن این مرحله حتما لازم است که لباس در هوای آزاد و زیر نور خورشید خشک شود.

نکته: زمانی که قصد استفاده از پودر بچه را دارید باید به این مسئله توجه کنید که تمامی قسمتی که به گریس آغشته شده را با پودر بچه پوشش دهید.

 

معرفی انواع چربی گیر فلزات

اگر قصد تمیز کردن فلز را دارید باید با انواع چربی گیر های فلز آشنا شوید. به طور کلی برای چربی گیری فلزات از سه روش تمیزکاری با بخار، تمیزکاری با حلال، تمیز کاری با مواد پاک کننده و محلول قلیایی استفاده می شود.

نکته: چربی گیری فلزات کار حساسی است بنابراین برای پاک کردن گریس از روی فلز ها باید به میزان مقاومت حرارتی فلزات توجه کنید.

آموزش پاک کردن گریس از روی بلبرینگ

همانطور که می دانید بلبرینگ باید به صورت منظم روانکاری شود. برای روانکاری بلبرینگ از گریس استفاده می کنند. اکنون اگر قصد پاکسازی گریس از روی بلبرینگ را داشته باشید باید از حلال چربی گریس استفاده کنید. همچنین حلال روانکار صنعتی نیز می تواند گزینه مناسبی برای پاک کردن گریس از روی بلبرینگ باشد.

روش پاکسازی بلبرینگ از گریس

برای این مهم ابتدا باید یک ظرف را آماده کنید سپس باید حلال های مثل استون یا ایزوپروپیل را تهیه کنید. همچنین به یک وسیله یا ابزار برای خارج کردن واشر نیاز دارید. به طور کلی واشر ها به دو دسته پلاستیکی و فولادی تقسیم می شوند. باید بدانید که برای جداسازی واشر پلاستیکی نیاز به ابزار است اما برای جداسازی واشر فولادی باید طبق تصویر زیر عمل کنید.

حلال گریس

نکته: پس از جدا سازی واشرها باید درون ظرف استون ریخته و بلبرینگ ها را مرتب درون آن بچرخانید. این کار باعث می شود تا بلبرینگ ها به خوبی تمیز شوند. سپس نیاز است که برای خشک کردن بلبرینگ ها از دستمالی خشک و تمیز استفاده کنید. واشر یا پوشش های بلبرینگ نیز با استفاده از ابزار جدا شده و در ظرف دیگری قرار می گیرند تا روند پاکسازی خود را طی کنند.