روغن دایکوت یا دایکا یک نوع مایع روانساز مهم و مناسب برای روان سازی قطعاتی خاص می باشد. در فرایند قالب گیری دایکست نیز از مایع دایکوت استفاده می شود. اگر قصد خرید روغن صنعتی دایکوت را دارید در ادامه این مطلب با بررسی دقیق تر آن همراه ما باشید.

کاربرد روغن صنعتی دایکوت

یکی از سوال هایی که ذهن کاربر را مشغول می کند محل استفاده از روغن دایکوت است.  با توجه به این مسئله که دایکوت خاصیت چسبندگی دارد از آن در عملیات مهم قالب گیری برای جلوگیری از چسبیدن مواد مذاب و قالب استفاده می کنند. این فرایند قبل از اینکه مواد مذاب را در قالب ها قرار دهند اتفاق خواهد افتاد. بسیار مهم است که تمام سطح قالب با روانکار صنعتی دایکوت پوشش داده شود.

ریخته گری تحت فشار دایکست چیست؟

قطعات بسیاری از طریق ذوب کردن فلز و فشرده سازی آن در قالب های مخصوص تولید می شوند. به فرایندی که برای تولید قطعات خاص به روش گفته شده انجام می شود ریخته گری تحت فشار دایکست گفته می شود. باید بدانید که مایع دایکوت مهم ترین بخش در فرایند های پرس کاری قطعات و جدا سازی قطعه از قالب است. شاید برای شما سوال پیش بیاید که استفاده از مایع دایکوت تا چه حد ممکن است ظاهر قطعات در حال ساخت را تغییر دهد؟ باید بگوییم که مایع دایکوت هیچ تاثیر منفی بر روی قطعات نخواهد گذاشت. چرا که ضخامت مایع دایکوت در حد میکرون است و نگرانی برای تزریق آن بوجود نمی آورد. بنابراین تولید کنندگان به راحتی می توانند از مایع دایکوت برای سطوح صاف و حساس استفاده کنند. مایع دایکوت دارای انواع مختلفی است که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

 

معرفی انواع روغن دایکوت و ویژگی آن ها

نسبت به نوع ریخته گری باید نوع مناسب مایع دایکوت را استفاده کرد. بنابراین مطابق با انواع ریخته گری روغن دایکوت نیز دارای دسته بندی مختلفی است که در این بخش آن ها را معرفی خواهیم کرد. از ویژگی انواع روغن دایکوت می توان به جداسازی آسان قطعه از سطح قالب و ناپدید شدن کامل آن بعد از جداسازی اشاره کرد. البته باید توجه داشته باشید که تمام موارد گفته شده درباره روغن دایکوت اصل می باشد. بنابراین در خرید مایع دایکوت باید به اصل بودن آن توجه ویژه ای کنید. اگر به دنبال فروشنده ای معتبر در این زمینه هستید پیشنهاد ما به شما مراجعه به سایت روانکار ماهان است.

 بر پایه آب:

 بر پایه آلومینیوم:

ویژگی های دایکوت اصل

 • براق تر و روشن شدن قطعه
 • پوشش دهی راحت حفره های قالب
 • جلوگیری از تجمع پلیسه و کوبیده شدن قطعات
 • روغن دایکوت اصل در برابر دما و حرارت بالا مقاومت بالایی دارد.
 • در صورت استفاده از روانکار دایکوت برای زیورآلات شاهد افزایش کیفیت آن خواهید شد.
 • از آن برای ساخت زیور آلات می توان استفاده کرد چرا که هیچ گونه لکه ای بر روی زیورآلات باقی نمی گذارد.

 

روغن دایکوت

معرفی خواص های مایع دایکوت

روغن ها را با استفاده از ترکیبات شیمیایی خاص تولید می کنند. در این بخش شما را با ترکیبات شیمیایی مایع دایکوت و خواص آن ها آشنا می کنیم. خواص روغن دایکوت کاملا وابسته به غلیظ کننده و مواد افزودنی است که به آن اضافه می شود.

 • نگهدارندگی
 • ضدد زنگ زدگی
 • ضد جوش خوردگی
 • مواد فعال کننده در سطح
 • افزودنی هیدرو دینامیکی و فشار بالا
 • افزودنی های مخصوص روان کننده جریان مذاب

نکته: اگر روغن دایکاست خواص بالا را نداشته باشد نمی تواند در فرایند ساخت قطعات به تولیدکنندگان در جهت عدم چسبیدن قطعه به قالب تاثیر گذار باشد. بنابراین قبل از عرضه محصول به بازار آن را برای ارزیابی به آزمایشگاه می فرستند. در صورتی که در استفاده از روغن دایکوت به اصول بهداشتی توجه شود به هیچ عنوان قابل اشتعال نخواهد بود.

قیمت خرید دایکوت

برای خرید مایع دایکوت باید با کارشناسان در این زمینه  صحبت کنید تا بتوانید روغن مناسب با هدف خود را خریداری کنید. از عواملی که بر روی قیمت تمام شده روغن دایکوت تاثیر می گذارد می توان به انتخاب حجم آن اشاره کرد. قبل از خرید روغن دایکوت نیاز است که به میزان دمای کاری قالب توجه کنید. در هر صورت باید بدانید که کیفیت روغن در قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود.