روغن صنعتی و گریس هر دو جز روانکار ها به حساب می آیند. اما تفاوت هایی بین این دو محصول از نظر کاربردی وجود دارد. در ادامه به طور کامل درباره تفاوت روغن صنعتی با گریس صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

روغن صنعتی چیست؟

برای بهبود عملکرد دستگاه های صنعتی که به صورت چرخشی حرکت می کنند از روغن صنعتی استفاده می شود.  چرا که حرکت چرخشی باعث گرم شدن بیش از حد دستگاه ها می شود. مواد سازنده روغن های صنعتی از نفت به دست آمده است. اگر دستگاه های صنعتی شما دمای کاری بالای 200 درجه فارنهایت دارند باید بدانید که روغن صنعتی کاملا برای خنک کردن آن ها مناسب می باشد. روغن های صنعتی دارای انواع مختلفی هستند و در برند های متنوعی تولید شده اند. یکی از نکات مهم در خرید روغن صنعتی با کیفیت توجه به برند تولید کننده آن است. باید بدانید که نسبت به نوع روغن و برندی که از آن خرید می کنید تفاوت هایی در میان ویژگی های آن ها وجود دارد.

 

 

ویژگی های روغن صنعتی با کیفیت

روغن صنعتی با کیفیت دارای ویژگی هایی مانند: مقاومت بالا در برابر حرارت، اکسیده نشدن، قابلیت پاک کنندگی بالا، عدم جذب رسوبات به دستگاه و.. نیز می باشد.

مختصری درباره مفهوم گریس

گریس نوعی ماده نیمه جامد است که برای روانکاری یاتاقان و بلبرینگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین کاربرد گریس صنعتی در روانکاری بلبرینگ ها است. همانطور که می دانید عملکرد بلبرینگ به روانکاری منظم و به موقع آن بستگی دارد. چرا که دمای کاری آن بالا است و اگر با گریس روانکاری نشود دچار ساییدگی خواهد شد. گریس نیز همانند روغن صنعتی در برند های مختلفی تولید می شود.

بررسی مواد سازنده گریس

اجزای تشکیل دهنده گریس صنعتی به سه دسته تقسیم می شوند که در این بخش به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

  • چربی حیوانی یا گیاهی
  • قلیایی: دارای فلزات کلسیم، سدیم، آلومینیوم، باریم، لیتیوم
  • روغن مایع: روغن های معدنی، روغن سنتتیک و ترکیبی از مایعات مختلف

نکته: گریس ها در رنگ های مختلفی تولید می شوند و هر یک از این رنگ ها کاربرد مخصوص به خود را دارد. به طور کلی می توان گفت تفاوت گریس ها با یک دیگر در ساختار الیاف آن ها می باشد.

 

عوامل موثر در کیفیت و دوام گریس

یکی از عوامل موثر در کیفیت و دوام گریس بیشتر بودن نسبت طول به قطر آن است. همچنین کریستال های موجود در گریس باید با کیفیت باشند. کیفیت کریستال های موجود در گریس به موارد زیر بستگی دارد.

  • چسبیده تر بودن گریس
  • فشرده تر بودن گریس
  • متفرق بودن گریس

بررسی تفاوت روغن صنعتی و گریس

تا کنون با مفهوم و کاربرد های روغن صنعتی و گریس آشنا شده اید. اگر بخواهیم درباره تفاوت های روغن صنعتی و گریس صحبت کنیم. باید بگوییم که روغن صنعتی و گریس از نظر ساختاری با یکدیگر تفاوتی ندارند و بیشتر تفاوت آن ها از نظر کاربردی است. چرا که هر یک از آن ها مناسب روانکاری قطعات خاصی می باشد. برای مثال بلبرینگ را با استفاده از گریس روانکاری می کنند. چرا که روغن صنعتی برای روانکاری بلبرینگ ها مناسب نیست. اگر قصد خرید روانکار صنعتی برای افزایش راندمان دستگاه ها خود را دارید پیشنهاد ما به شما مراجعه به سایت روانکار ماهان است.

 

تفاوت روغن صنعتی و گریس

مزایای استفاده از گریس نسبت به روغن صنعتی

  • افزایش دوام دستگاه ها و جلوگیری از نشتی و چکه کردن با استفاده از گریس امکان پذیر است.
  • یکی از مزایای استفاده از گریس کاهش تعداد دفعات روانکاری و افزایش ماندگاری ابزارآلات است.
  • استفاده از گریس آسان تر از روغن صنعتی می باشد و برای انواع سیستم های روانکاری طراحی شده است.
  • برای افزایش مقاومت دستگاه هایی با دمای کاری بالا می توان از گریس نسوز یا همان گریس حرارتی استفاده کرد.